HTTP i HTTPS – co oznaczają te dwa protokoły?

Strona Główna / Blog / HTTP i HTTPS – co oznaczają te dwa protokoły?

Spis treści

Autor : Joanna Kowalska
Kategoria : Bez kategorii

Z pewnością nie raz zwróciłeś uwagę na tajemnicze skróty, które znajdują się na samym początku każdego adresu URL. To nic innego jak protokoły, które zapewniają poprawne wyświetlanie się witryny. Jest to nieodłączna część adresu URL. Jednak HTTP i HTTPS różnią się od siebie pod kątem pozycjonowania danej witryny. 

W tym artykule postanowiliśmy wyjaśnić, czym są protokoły HTTP i HTTPS, jakie są ich funkcje oraz korzyści, a także czym różnią się od siebie.

Czym jest protokół HTTP?

Protokół HTTP to skrót od Hypertext Transfer Protocol, który oznacza protokół przesyłania danych dla sieci internetowej i polega na wysyłaniu danych pomiędzy przeglądarką a serwerem witryny.

Ten typ protokołu nie przechowuje danych witryny, przez co muszą one być pobierane za każdym razem z serwera. Dlatego strony z protokołem HTTP najczęściej wykorzystują ciasteczka. Dzięki temu zapamiętują one dane sesji na stronie, które mogą być później wykorzystane do różnych celów np. marketingowych. Dzięki temu, że nie przechowują one danych, działają o wiele szybciej.

Niestety z tym protokołem wiąże się ryzyko przechwycenia wrażliwych informacji, ponieważ witryny są tutaj mniej bezpieczne. Dlatego z protokołu HTTP nie powinny korzystać banki, instytucje finansowe czy strony wymagające logowania. Witryny internetowe powinny mieć dobre szyfrowanie i zaufany serwer.

Czym jest protokół HTTPS?

Protokół HTTPS to skrót od Hypertext Transfer Protocol Secure, który oznacza szyfrowaną wersję protokołu HTTP. Jest ona w 100% bezpieczna, dlatego zawsze przy adresie URL pojawia się tutaj symbol kłódki. HTTPS wykorzystuje certyfikat SSL, który szyfruje połączenie. Dzięki temu różnego rodzaju informacje pomiędzy stroną a użytkownikiem mogą być przesyłane w zupełnym bezpieczeństwie. To właśnie tutaj przesyłane dane są szyfrowane, dzięki czemu trudniej je przechwycić lub zmienić przez osoby niepożądane podczas transferu. Korzystanie ze stron zabezpieczonych protokołem HTTPS jest bezpieczniejsze dla użytkowników. Certyfikaty SSL/TLS zabezpieczają przed usuwaniem danych, fałszowaniem ich oraz zmianą, a także kradzieżą haseł, przestępczością cyfrową oraz oszustwami internetowymi.

Protokół HTTPS jest stosowany najczęściej w przypadku witryn, które wymagają przesyłania wrażliwych danych, takich jak informacje bankowe. Jednak obecnie coraz więcej stron używa tego protokołu, ponieważ wzbudza on zaufanie użytkowników, a także wpływa pozytywnie na pozycjonowanie i pozwala znaleźć się na wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania. Protokół HTTPS jest zaprojektowany w taki sposób, aby umożliwić pełną autoryzację i zabezpieczenie wszystkich transakcji wykonywanych w danej witrynie.

Jakie są korzyści z przejścia na protokół HTTPS?

Jak już wspomnieliśmy, protokół HTTPS dodaje dodatkową ochronę podczas korzystania z danego serwera i zabezpiecza cenne informacje, takie jak dane do logowania czy dane kart płatniczych. Po zainstalowaniu certyfikatu SSL na stronie zaczyna on generować bezpieczne połączenie pomiędzy przeglądarką a serwerem WWW. Oznacza to, że jeśli hakerzy zdołają przechwycić dane z podanej witryny z protokołem HTTPS, to nie będą w stanie ich odszyfrować bez prywatnego klucza dostępu.

Protokół HTTPS zapewnia użytkownikom bezpieczeństwo udostępnianych przez nich wrażliwych danych osobowych. Dlatego właśnie ten protokół jest obecnie tak bardzo ceniony. Dzięki niemu możesz zdobyć wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania, a także zwiększyć poziom zaufania wśród potencjalnych odbiorców. W dzisiejszych czasach ludzie cenią sobie prywatność i bezpieczeństwo w sieci, dlatego jeśli stworzysz w swojej witrynie takie środowisko, to z pewnością użytkownicy będą chcieli korzystać z Twoich usług.

Również Google bierze ten czynnik pod uwagę podczas tworzenia preferencji rankingowych w SERP. Jeśli okaże się, że dwie witryny są do siebie zbliżone, to protokół HTTPS będzie rozstrzygającym czynnikiem rankingowym. Możesz więc dzięki niemu zdobyć przewagę nad konkurencją! To powinno dać Ci motywację do wdrożenia certyfikatu SSL w swojej witrynie! 

Pamiętaj, że Google ciężko pracuje nad tym, aby Internet był bezpiecznym miejscem dla wszystkich użytkowników. Ważną częścią tego procesu jest zapewnienie, że strony internetowe, do których użytkownicy uzyskują dostęp, są w 100% bezpieczne, a poufne informacje nie dostaną się w niepowołane ręce.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, na czym polegają protokoły HTTP oraz HTTPS. Podczas zakładania swojej pierwszej strony WWW pomyśl o wyborze bezpieczniejszej wersji serwera, jeśli tego wymagać będzie Twoja działalność internetowa. Wszystko zależy od Twojego celu i tego, czy planujesz zbierać poufne dane użytkowników. Protokoły są widoczne przed każdym adresem URL w pasku wyszukiwarki, dzięki czemu odbiorcy oraz same roboty indeksujące mogą czerpać informacje na temat bezpieczeństwa danej witryny. Nie czekaj więc i zadbaj o bezpieczeństwo swoich odbiorców już dziś!

Spis treści

    Zastanawiasz się dlaczego Twoja strona nie sprzedaje?
    Umów się na bezpłatną konsultację SEO i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.