Po co robić audyt SEO?

Strona Główna / Blog / Po co robić audyt SEO?

Spis treści

Autor : Joanna Kowalska
Kategoria : Pozycjonowanie

Dlaczego przeprowadzenie audytu SEO niesie tak wiele korzyści? Wyjaśnienie jest proste. Jeśli nie przeanalizujesz wszystkich czynników związanych z optymalizacją Twojej witryny pod wyszukiwarki, trudniej Ci będzie podjąć skuteczne działania związane z pozycjonowaniem.

Na przykład, jeśli bez wcześniejszej analizy słów kluczowych, Twoja firma będzie próbować pozycjonować się na trudne słowo kluczowe, na które konkurencja osiąga już wysokie pozycje, może okazać się to stratą czasu. A w tym przypadku lepszą strategią byłoby wybranie innych słów kluczowych. Lepiej bowiem być na pierwszym miejscu w SERP dla słowa kluczowego z mniejszą liczbą wyszukiwań, niż na 15 dla bardzo konkurencyjnego słowa kluczowego. Ważne jest również, aby zdać sobie sprawę, że w pozycjonowaniu witryny nie chodzi tylko o pozyskiwanie linków. Ważne jest również linkowanie wewnętrzne oraz dbałość o techniczne aspekty strony, które także mają ogromny wpływ na jej pozycję w Google. Na przykład, jeśli próbujesz pozycjonować swoją witrynę za pomocą link buildingu, ale nie zoptymalizowałeś metatagów, nie wyeliminowałeś zduplikowanych lub Twoja strona ładuje się bardzo wolno, same działania związane z linkami niewiele wniosą.

Wszystkie te elementy są ważne w optymalizacji strony internetowej pod wyszukiwarki. I to właśnie audyt SEO jest niezbędny, do przeprowadzenia analizy, dzięki której będziesz w stanie naprawić wszystkie błędy. Tym sposobem poprawisz jakość swojej strony internetowej.

Dostosuj się do zmian algorytmu Google

Być może zauważyłeś znaczny spadek ruchu organicznego w Twojej witrynie. Może to wynikać z tego, że Google ciągle zmienia swój algorytm i każdy, kto nie jest na bieżąco, traci pozycje. Zasady optymalizacji stron pod wyszukiwarki zmieniają się z roku na rok, co pozwala dostosować wyniki wyszukiwania do potrzeb użytkowników. Dlatego niektóre techniki SEO, które były skuteczne w zeszłym roku, mogą być już przestarzałe. Audyt SEO podpowie Ci, czy Twoje treści są dostosowane do nowych zasad, czy też powinieneś je zaktualizować, aby poprawić pozycjonowanie.

Zoptymalizuj indeksowanie i ranking 

Boty wyszukiwarek bezustannie przemierzają internet w poszukiwaniu istniejących treści. Kategoryzują je tak, aby można je było następnie przedstawić w wynikach wyszukiwania. Optymalizacja indeksowania treści jest zatem ważnym elementem strategii SEO, ponieważ w ten sposób ułatwisz prawidłowe ich kategoryzowanie, przez co użytkownicy łatwiej znajdą Twoją stronę. Audyt SEO jest również bardzo odpowiednim narzędziem do określenia najlepszej struktury dla Twojej witryny, ponieważ poprzez architekturę strony mówisz wyszukiwarkom, które sekcje są najważniejsze, a które drugorzędne.

Znajdź właściwe słowa kluczowe

Słowa kluczowe to terminy, za pomocą których użytkownik wyszukuje treści. Witryna Twojej firmy powinna być dobrze zoptymalizowana dla tych, które są najczęściej wyszukiwane przez Twoich potencjalnych klientów. Audyt SEO pozwoli Ci dowiedzieć się, czy Twoja witryna osiąga wysokie pozycje dla słów kluczowych, które najbardziej odpowiadają tematyce Twojego biznesu. Dowiesz się także, które inne keywordsy są warte uwzględnienia w strategii SEO.

Przeanalizuj prędkość ładowania strony

Według danych Google prawie połowa odwiedzających opuszcza witrynę mobilną, jeśli strona nie załaduje się w ciągu trzech sekund. Audyt SEO pozwoli Ci dokładnie sprawdzić, ile czasu zajmuje załadowanie Twojej witryny. Ta informacja jest kluczowa, jeśli chodzi o tzw. „user experience”, czyli wrażenia użytkowników, a co za tym idzie, dla pozycjonowania. Nic dziwnego, że Google zwraca tak dużą uwagę na ten parametr.

Uszkodzone i zduplikowane linki

Z biegiem czasu witryny mają tendencję do gromadzenia uszkodzonych linków, które nadal pojawiają się w indeksie Google, ale nie zawierają już żadnej treści. Może się to zdarzyć, gdy opublikowałeś post, ale później go usunąłeś. Czasami może się również zdarzyć, że na Twojej stronie jest zduplikowana treść, czyli taka, która powtarza się dwukrotnie wraz z różnymi adresami URL. Google kara za takie błędy, dlatego od czasu do czasu wskazane jest przeprowadzenie audytu SEO w celu ich wykrycia, samodzielnie lub z pomocą takiej jednostki jak agencja SEO, dzięki której możliwa do odbycia jest również konsultacja SEO.

Zdjęcie główne: fauxels / pexels.com

twitch
behance
roundme
ulule
wakelet
telegraph
credly
provonexpert

Spis treści

    Zastanawiasz się dlaczego Twoja strona nie sprzedaje?
    Umów się na bezpłatną konsultację SEO i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.